1. Ana Sayfa
  2. Gayrimenkul Makaleleri
  3. Bir İlde/İlçede Bulunan Hazine Taşınmazlarının Listesini Alabilir Miyim?

Bir İlde/İlçede Bulunan Hazine Taşınmazlarının Listesini Alabilir Miyim?


Soru: Üstadım, vatandaşlar herhangi bir köydeki Hazine taşınmazlarının listesini talep ediyorlar. Gerek satın gerekse de kiralama talebinde bulunabilmek için. Vatandaş olarak biz nerenin Hazine taşınmazı olduğunu nerenin satılabileceğini veya kiralanabilecek durumda olanları nasıl bilelim. Ya siz bize önerin ya da taşınmazların listelerini verin biz bakalım diye talepleri oluyor.

Milli Emlak olarak bir taleple gelen vatandaşa biz seçenekler sunabilecek durumda olmalıyız. Ancak, gerek aşırı iş yoğunluğu gerekse de personel sayısı yetersizliği nedeniyle vatandaşın önüne böyle seçeneklerle çıkabilecek bir durumumuz maalesef yok.

Vatandaşın bu şekildeki yazılı talepleri karşısında bir köydeki Hazine taşınmazlarının listesini verebilir miyiz? Veremiyorsak yasal ve geçerli dayanağımız nedir?

Cevap: Vatandaşların bu şekildeki bilgi taleplerinde uygulanacak mevzuat Bilgi Edinme Kanunu’dur. Bu Kanun’un 7. maddesinin 2. fıkrasına göre “Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler.”

Bir mahalle/köy/ilçe/ilde bulunan Hazine taşınmazlarından pek çoğu hakkında işlem bulunmaktadır. Tahsis, kira, irtifak, ecrimisil gibi.. Üstelik pek çok kanun, bu işlemin lehtarlarına hak sağlamaktadır.

Dolayısıyla satışa ya da kiraya uygun taşınmazların bulunabilmesi, özel bir analiz gerektirmektedir. Sadece MEOP’tan alınacak bilgi de doğru olmayacaktır. Çünkü MEOP verileri ile TAKBİS verileri her zaman örtüşmeyebilmektedir.

Bu nedenle vatandaşların taleplerinin Bilgi Edinme Kanunu’nun 7. maddesinin 2. fıkrasına göre olumsuz cevaplandırılabilmesi mümkündür.

Hazine-Tasinmazlarinin-Listesini-Alabilir-Miyim
Bir İlde/İlçede Bulunan Hazine Taşınmazlarının Listesini Alabilir Miyim?
Yorum Yap

Yorum Yap