Hazine Arazileri Kiracılara Satılıyor. İşte Detaylar

Belediye ve mücavir alan sınırları içindeki tarım arazilerinin satışıyla ilgili detaylı bir rehbere şu linkten ulaşabilirsiniz: Belediye ve Mücavir Alan Sınırları İçindeki Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışıyla İlgili Her Şey Bu Yazıda

Hazineye ait tarım arazileri, 30/3/2014 tarihi itibarıyla en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kiralayan ve kira sözleşmesi halen devam eden kiracılarına doğrudan satılabilir.

Buradaki kiradan kasıt, taşınmazı Hazine’den kiralamadır. Taşınmazı yetkili olmayan kişiden/kamu idaresinden kiralayan kişiler hak sahibi değildir. Bir kamu idaresinin mülkiyetinde iken kanun gereği Hazine mülkiyetine geçen taşınmazı, daha önceki kamu idaresinden kiralayan kişinin hak sahibi olduğunu düşünüyorum.

Kanun’daki şarta göre taşınmazın 30.03.2011 tarihinden itibaren kiralanmış olması ve sözleşmesinin de halen devam ediyor olması gerekir. Burada kiracı hak sahiplerinin taşınmazı kesintisiz olarak kiraladığı veya kullandığı sürelerin toplamı dikkate alınır. Hak sahibi olmayan önceki kiracıların ve kullanıcıların kira ve kullanım süreleri dikkate alınmaz.

Kira taksitlerini zamanında ödenmemiş olması sözleşmenin bulunmadığı anlamına gelmez. Kira taksitlerini zamanında ödenmemiş olması veya kiracının yükümlülüklerine uymaması durumunda dahi, kira sözleşmesi idarece feshedilene kadar geçerli sayılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.