Hazine’ye ödenen ecrimisil ve buna dair belgeler herhangi bir hak sağlar mı?

Linkedin

Soru: Merhabalar, hazineye ait bir araziyi iki yıldır kullanmaktayım geçen yıl ecrimisil ödedim benim sorum bu arazi milli emlak tarafından kiralamaya veya satışa çıkarılabilir mi? Böyle bir durumda ecrimisil ödeyen kullanıcıya öncelik tanınır mı? Önümüzdeki yıllarda çıkabilecek bir kanunla doğrudan satın almak veya kiralamak için neler yapabilirim? Şuan Zeytinlik olarak kullanıyorum tarımsal elektrik ve su aboneliği alabilirmiyim? Son olarak ecrimisil belgesinin sağladığı haklar nelerdir. Sorularım biraz fazla oldu farkındayım kıymetli zamanınızı ayırıp cevaplayabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Cevap: Hazine’ye ecrimisil ödenmesi (aşağıda bahsettiğim özel kanunlar dışında) herhangi bir hak sağlamaz. Yani ecrimisil ile idare edilen bir taşınmaz Milli Emlak tarafından satılabilir veya kiraya verilebilir. Hatta bu taşınmazı kullanan kişilerin Milli Emlak tarafından tahliye edilmesi de mümkündür.

Milli emlak tarafından kiralamaya veya satışa çıkarılması durumunda, ecrimisil ödeyen kullanıcıya öncelik tanınmaz.

(Aykırı uygulamalar olabilir ama) Ecrimisil belgesi tarımsal elektrik ve su aboneliği yaptırmak için yeterli değildir.

Bununa birlikte bazı kanunlar Hazine taşınmazını kullanan kişiye doğrudan kiralama veya satın alma hakkı vermektedir. Bu tarz taşınmazların Milli Emlak tarafından başkasına satılması veya kiraya verilmesi mümkün değildir.

Bu nedenle ecrimisil bedellerini zamanında ödemeye ve bu belgeleri (ileride hak sahipliği doğabilir diye) saklamanız faydanıza olacaktır.

Suat ŞİMŞEK-Milli Emlak Kontrolörü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.