Yapı Kayıt Belgesi Başvurusu Yapılıp Bedeli Yatırılmamış Yapılar İçin Hazine Tarafından Ecrimisil Alınabilir mi?

Önemli Not: Burada yazdıklarım kişisel görüşümdür. Kurumumu bağlayıcılığı yoktur. Kurumsal görüş ve uygulama farklı olabilir.

Bu konu hakkında şu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim: YKB alınan yapının bulunduğu taşınmaz, özel kanunlar kapsamında kalıyorsa, ecrimisil alınır mı?

İmar Barışında Hazine Parsellerinden Ecrimisil

10.07.2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7181 sayılı Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile imar barışı konusunda önemli değişiklikler yapılmıştır.

Yapılan değişikliklerden bir tanesi de yapı kayıt belgesi alınan taşınmazlar için ecrimisil ödenmeyeceğinin hüküm altına alınmasıdır.

Düzenlemeye göre yapı kayıt belgesi alınan taşınmazların satışa konu edilen kısımlarından yapı kayıt belgesi tarihi ile satış tarihi arasındaki dönem için ecrimisil alınmaz, tahakkuk ettirilen ecrimisiller terkin edilir, satış tarihi itibarıyla tahsil edilen ecrimisil tutarı satış bedelinden mahsup edilir, bu tutardan fazlası iade edilmez.

Bu durumda yapı kayıt belgesi olan yapılar için ecrimisil alınmayacağı anlaşılmaktadır.

Yapı kayıt belgesi başvurusu yapılıp yapı kayıt bedeli ödenmemiş parseller

Asıl mesele yapı kayıt belgesi başvurusu yapılıp yapı kayıt bedeli ödenmemiş parsellerle ilgilidir. Bu durumda olan yapılar için ecrimisil alınıp alınmayacağının değerlendirilmesi gerekir.

Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esasların 4. maddesinin 2. ve 3. fıkralarında şu hükümler yer almaktadır:

“(2) Yapı Kayıt Belgesi için yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki Yapı Kayıt Belgesi formunun doldurulması suretiyle müracaatta bulunulabileceği gibi kurum ve kuruluşlara başvurulmak suretiyle de müracaatta bulunulabilir.

(3) Müracaatın e-Devlet üzerinden yapılması durumunda, Yapı Kayıt Belgesi formunun eksiksiz olarak doldurulmasından ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılmasından sonra, Yapı Kayıt Sistemi tarafından oluşturulan Yapı Kayıt Belgesi talepte bulunan yapı sahibince e-Devlet üzerinden alınır.”

Bu hükümlere göre yapı kayıt bedeli alınmadan yapı kayıt belgesi düzenlenememektedir. Yapı Kayıt Belgesi, bedelin yatırılmasından sonra, Yapı Kayıt Sistemi tarafından oluşturulmaktadır.

Dolayısıyla;

a) Yapı kayıt belgesi alınmış ise bedel ödenmiş olacağı için ecrimisil alınmamalıdır,

b) Bedel ödenmemiş ise sadece Yapı Kayıt Belgesi formu doldurulmuş olacağı için yapı kayıt müracaatı olsa bile YKB yok ise ecrimisil alınmalıdır.

Belge alındıktan sonra satış yapılan parseller için YKB tarihine kadar ecrimisil alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.