Yapı Kayıt Belgeli Yapının İmar Uygulaması Sonucu Başka Parselde Kalması

Soru: Yaklaşık 30 yıl önce tescilsiz hazine arsasına 100 m2 ve 50 m2 olmak üzere iki yapı yaptım. Arsanın kullanım alanı 1000 m2 idi. Buna dair yapı kayıt belgesi aldım. Fakat bir sene sonra belediye buraya imar kanunu 18. maddesi gereğince parselasyon yapıyor. Gerekçe 2007 yılında belediye encümeni şahsa önce yolu ihaleyle satıp sonrasında şahıstan geri yolu alıyor. Sattığı arsa 2200 m2 bu yolu kamulaştırdıktan sonra şahsa 1200 m2 arsa kalıyor. Şahsın 1000 m2 gitmiş oluyor.

Sene 2019 ben yapı kayıt belgemi alıyorum arsa yüz ölçümünü 1000 m2 bildiriyorum ama belediye ben yapı kayıt belgesini aldıktan sonra benim bahçe tuvaletim ve evimin alt yapısının olduğu alanı (2 parsel 1000 m2)yaptırdığı parselasyonla bu şahsa tahsis ediyor.

Kişinin 2007 yılında aldığı arsa 3 parçaya bölünmüş oluyor.Yapılan parselasyonda söz konusu kişiye tahsis edilen parselin üstünde hazine adına iki parsel tescil ediliyor. Biri 511 m2 yapılarımın olduğu alan hemen yanındaki parsel ise bir kısmını bahçe olarak olarak kullandığım parsel. Bu durum sonrasında bana sadece yapıların alanı olan parsel bırakıldığı için hiç bir kullanım alanı olmamakla birlikte yapılar hep bir kaç metrekare diğer parsellere tecavüzlü ve ağaçlarımın ve bahçemin olduğu alanda artık hak sahibi değilim.

Askı süresi geçtiği için bir şey de yapamıyoruz. Bu durumu düzeltme imkanı var mı acaba? Bizim imar barışıyla hak sahibi olduğumuz alan nasıl başkasına veriliyor bana hiç haber vermeksizin?

Cevap: Bu konudaki kişisel görüşüm imar barışında YKB alınan Hazine taşınmazının imar uygulamasında başka yere aktarılmasının mümkün olmadığı yönündedir. Çünkü bu YKB alınması, YKB sahibine hak sahipliği vermektedir.

Bu gibi bir durumda YKB den doğan korunması mümkün değildir. Yapılan imar uygulamasında hukuka aykırılık yok ise ve yapılan uygulama geçerli ise fakat yapı kayıt belgeli bina şahıs taşınmazında kaldığı için korunması mümkün değildir. YKB bedeli iade edilmelidir. Hazine taşınmazı verilmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Bu durumda imar uygulamasına karşı dava açmanız gerekir. Askı ilan süresi geçmiş olsa dahi açabilirsiniz çünkü tebligat yapılmadığı sürece dava açma süresi başlamaz.

Ayrıca ilgili milli emlak birimine başvurun. Konunun en azından, bu uygulama nedeniyle Hazine zararı olup olmadığı yönünden incelenmesini sağlayabilirsiniz. Sonuçta Hazine taşınmazında zemin değişikliği yapılmış oluyor. Bu değişikliğin Hazine zararına olup olmadığı yönünden sorgulanması gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.