Milli Emlak Kitabı

Kitap Hakkında

Bu kitap uzun zamandır yazmayı planladığım fakat bir türlü el atamadığım bir konu idi. Yaklaşık bir yıllık bir emekten sonra çalışmayı tamamlamış olmak benim için büyük bir gurur kaynağı oldu.

Kitabı, milli emlak ile ilgilenen hemen herkesin aşina olduğu bir tasnif üzerinden yazdım. Kitap temel olarak 5 ana bölümden oluşuyor: Giriş bölümünde; milli emlakla ilgili tanıtım, Osmanlı toprak hukuku, mülkiyet hakkı ve eşya hukuku yer alıyor. Sonrasında milli emlak ile ilgili olarak edinim, idare ve elden çıkarma bölümleri yer alıyor. Son olarak da milli emlakla ilgili diğer konular (imar, kadastro, kıyı, orman vb.) açıklanmıştır. Bu kitapta ayrıca klasik tasnifte pek yer almayan iki konu (devlet ihaleleri uygulamaları ve Hazine taşınmazlarında değerleme işlemleri) da açıklanmıştır.

Çalışma sınav hazırlıkları için ideal bir kaynaktır; ancak çalışmanın asıl amacı bir sınav kitabı olmaktan ziyade milli emlakla ilgili bir başvuru kaynağı oluşturmaktır. Bu nedenle, kitapta bazı konulara detaylı şekilde yer verilmiştir.

Yürürlükte bulunan mevzuatımızda Milli Emlak Genel Müdürlüğünün görev alanına giren konularda hala Maliye Bakanlığı ibaresi geçmektedir. Oysaki Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına (ÇŞB) bağlanmıştır. Bu nedenle çalışmamızda bu mevzuatta yer alan “Maliye Bakanlığı” ibareleri ÇŞB olarak değiştirilmiş ve kullanılmıştır.

Bunun yanı sıra, şartnameler, ilanlar ve ihaleler gibi, pek çok bölümle ilgili olan kısımlar, her bölümde ayrı ayrı tekrar edilmemiş ve sayfa numarası verilmek suretiyle atıfta bulunulmuştur.

Ayrıca sayfa tasarrufu sağlamak amacıyla, çalışmadaki mevzuat hükümleri, fıkralarda satır (paragraf) başı yapılmadan metne eklenmiştir. Ayrıca orijinal metninde fıkra numaraları verilmemiş mevzuat hükümlerine fıkra numaraları eklemek suretiyle yer verilmiştir. Bunun yanı sıra, sık kullanılan kelime öbekleri için kısaltmalar kullanılmıştır.

Çalışmanın herkese faydalı olmasını temenni ederim.

Konu Başlıkları (İçindekiler)

Milli Emlak Kitabı “İçindekiler” Sayfası için tıklayınız.

 

Satın Almak İçin

Havale Yaparak Satın Alma

Kitabı satın almak için, kitap ücreti olan 200 TL’yi ve kitap başı 10 TL kargo ücretini aşağıda gerekli bilgileri verilen hesaba yolladıktan sonra suatsimsek@yahoo.com adresine, kitabın yollanacağı adres ile iletişim bilgilerini içeren bir e-mail atınız veya Kitap Sipariş Formunu doldurunuz.

ÖNEMLİ NOT: Genel Müdürlükte olan arkadaşlar da havale/EFT yaparlarsa (kargo ücreti olmayacak) sevinirim. Corona günlerinde elden nakit teslimat yapmayalım.

Hesap Sahibi: Suat ŞİMŞEK, Hesap No : 01103064, Şube : 1667 / (HALKBANK) ÇEVRE VE ŞHR. BAK. UYDU ŞB/ANK 
IBAN : TR07 0001 2001 6670 0001 1030 64

Kitap için atılacak mailde en az aşağıdaki bigilerin olması gerekmektedir: Adı-Soyadı, Cep Tel, Adresi, İl/İlçe, Kitap Sipariş Adedi, Havale/EFT Yapılan Hesap Sahibinin Adı-Soyadı

Kredi Kartı ile Peşin/Taksitli Satın Almak İçin

Kitabı kredi kartı ile satın almak için aşağıdaki linke tıklayarak Online Alışveriş Platformu Shopier’de kitabın sayfasına gidiniz. Adres bilgilerinizi ve sonrasında kart bilgilerinizi doldurarak sipariş verebilrisiniz.

Shopier Linki: shopier.com/6755742

Makalemizi paylaşır mısınız?