1. Ana Sayfa
 2. Gayrimenkul Makaleleri

Tarlaya Konteyner Koymanın Cezası Nedir 2023


Arsaya Konteyner Koymak Ruhsata Tabi Mi?

Tarlaya konteyner koymanın veya bahçeye konteyner koymanın ruhsata tabi olup olmadığı konusunu 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 5. maddesinde yer alan yapı tanımı dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Çünkü 3194 sayılı Kanun’un 21. maddesine göre, bu Kanunun kapsamına giren bütün yapılar için 26. maddede belirtilen istisna dışında belediye veya valiliklerden yapı ruhsatiyesi alınması mecburidir. Ruhsat alınmış yapılarda herhangi bir değişiklik yapılması da yeniden ruhsat alınmasına bağlıdır. Bu durumda; bağımsız bölümlerin brüt alanı artmıyorsa ve nitelik değişmiyorsa ruhsat, hiçbir vergi, resim ve harca tabi olmaz.

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 5. maddesine göre; yapı; karada ve suda, daimi veya muvakkat, resmi ve hususi yer altı ve yerüstü inşaatı ile bunların ilave, değişiklik ve tamirlerini içine alan sabit ve müteharrik tesislerdir. Dolayısıyla, tarlaya veya arsaya konteyner koyma konusunun ruhsata tabi olup olmamasını, konteynerin yapı sayılıp sayılmayacağına göre değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yani arsaya konulan konteyner yapı sayılacak ise (istisnalar hariç olmak üzere) ruhsat alınması gerekecektir.

Konteynerin yapı sayılıp sayılmamasını, konteynerin araziye sabitlenip sabitlenmediğine ve toprakla (kanalizasyon, temiz su bağlantısı, elektrik aboneliği gibi) bağlantılarına göre belirlemek gerekir diye düşünüyorum.

Sabit Konteyner Ruhsata Tabi Mi?

Eğer konteyner, araziye sabitlenmişse ve kanalizasyon, temiz su ve elektrik bağlantısı yapılmış ise bu tip konteynerin yapı sayılması gerektiği ve ruhsata tabi olması gerektiği açıktır. Yani konteyner, temel betonu (su basmanı) üzerinde sabitlenmişse, yapı tanımına dahil olacağı için ruhsat alınması gerekmektedir.

Ancak imar mevzuatı gereği, bazı alanlarda yapılacak inşaatlar, ruhsata tabi değildir. Dolayısıyla araziye sabitlenmiş ve kanalizasyon, temiz su ve elektrik bağlantısı yapılmış konteyner inşaatı ruhsata tabi olmakla birlikte bazı durumlarda bunlar da ruhsata tabi değildir. Daha doğrusu bu alanlarda tüm yapılar ruhsata tabi değildir. İşte bu tür yerlerde mevzuata uygun şartlarla yapılan konteyner inşaatı da (diğer inşaatlar gibi) ruhsata tabi olmayacaktır.

İmar mevzuatına göre ruhsat alınmadan yapılabilecek yapılar hakkında şu yazılarımıza bakınız: 1) Ruhsat Alınması Gerekmeyen İnşaatlar Nelerdir? Ruhsat Gerektirmeyen Yapılar Nelerdir?        2) Köylerde Ruhsatsız Yapı Yapmanın Şartları     3) Büyükşehirlerde Mahalle Olan Köylerde Ev Yapmak Ruhsat Gerektirir Mi?

Eğer konteyner konulan parsel, bu alanlarda kalıyor ise ve bu yazılarımızda belirtilen şartlar taşınıyor ise ruhsat alınması gerekmeyecektir. 

Taşınabilir Konteyner Ruhsata Tabi Mi? Tarlaya Tekerlekli Konteyner Koymak Ruhsata Tabi Mi?

Buna karşılık bahçeye, tarlaya ya da başka bir alan tekerlekli konteyner koymanın (su basmanı yapılarak konteyner sabitlenmediği ve kanalizasyon, temiz su ve elektrik bağlantısı yapılmadığı sürece) ruhsata tabi olmadığını düşünüyorum. Zira bu durumda ortada sabit bir yapı değil, hareketli, istenildiği zaman kaldırılabilen bir araç bulunmaktadır.

Çünkü bu konteyner, arsanın zeminine sabitlenmediği sürece nitelik olarak herhangi bir araçtan farklı değildir. Ancak tekerlekli konteyner, araç statüsünde olacağı için bu konteyner için elektrik veya su aboneliği yapılması da mümkün değildir.

Konteyner Ruhsatı Nasıl Alınır? Arsaya Konteyner Koymak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ruhsata tabi konteyner için ruhsat nasıl alınır konusunu yazımızın bu kısmında açıklayacağız. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre yapı ruhsatı; bir parselde, Yönetmeliğin ekinde (Ek-10’da) yer alan forma uygun olarak bu Yönetmelikle öngörülen belgeler ile projelerin onaylanması sonrasında ilgili idaresince tanzim edilen, onaylı resmi izin belgesini ifade eder. İmar Kanununun 21. maddesine göre; bu Kanunun kapsamına giren bütün yapılar için (26. maddede belirtilen istisna dışında) belediye veya il özel idarelerinden yapı ruhsatı alınması mecburidir. Ruhsatın nasıl alınacağı konusunda şu yazımıza bakınız: İnşaat Ruhsatı Rehberi: İnşaat Ruhsatı Nereden Alınır? İnşaat Ruhsatı Nasıl Alınır?

Tarlaya Konteyner Koymanın Cezası Nedir 2022

Ruhsata tabi konteyner inşaatını, izinsiz olarak yapılması 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 42. maddesine göre para cezası uygulanmasını gerektirir. Yapılan inşaat köyde yer alıyor ise uygulanacak para cezası konusunda şu yazımıza bakınız: Köylerde Kaçak Yapı Cezası – 2021   Diğer alanlarda uygulanacak para cezaları konusunda şu yazımıza bakınız: 2022 Yılında Uygulanacak İmar Para Cezaları ve Bunların Hesaplanma Şekli

Konteyner konulması nedeniyle İmar Kanunu’nun 42. maddesi kapsamında imar para cezasına maruz kalan kişiler, bu cezanın haksız olduğunu düşünüyorlarsa ve cezaya itiraz etmek veya dava açmak düşüncesindeler ise şu yazıya bakmaları faydalı olacaktır: İmar Para Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir, Nasıl Dava Açılır?

Konteyner-Ruhsata-Tabi-mi
Konteyner Ruhsata Tabi mi?

Yorum Yap

Yorumlar (22)

 1. Selamın aleyküm bnm tarla tapulu 300 metre arsam var buraya konteyner koydum ama elektrik su kanalızyon dogal gaz yok Bı sıkıntı olurmu konteyner İcin cezası nesır

 2. Tunahan 8 ay önce

  Arsam konut imarlı konteyner koydurmak istiyorum ruhsat almam için izlemem gereken yol nedir

 3. Suat Bey merhaba,
  Tarla tapusu olan bir parselden 870m2 hisse aldım. bunun üzerine 3*7 konteyner koymayı düşünüyorum. herhangi bir şekilde arsaya beton dökülmeyecek. hissem kadostro yola cephe durumda. ( düşüncem 6 veya 8 adet beton veya tahta ayak üzerine konteyneri koymak. ) sizce bununla ilgili olarak ne gibi bir işlem yapmalıyım.

 4. Merhaba suat bey 1600 metre tarlam var su deposunu tarla melzemelerimi koymak icin yere beton dokmeden 15 m kadar konteyner koymak istiyorum.bunun icin izin gerekir mi? Cezasi olur mu?

 5. tuğba düz 9 ay önce

  Merhabalar;
  İStanbul Dudullu da evimizin yanındaki arsa konternerler için kiraya verildi.Evimizin dibinde konteynerler var ve üstüne çıkan evimize rahatlıkla girebilir.Bunun için nereye basvurmamız ve ne yapmamaız gereklidir? Bilginiz varmı? Teşekkürler..

 6. Merhaba Suat bey size bir şey sormak istiyorum
  500m2 bir tarlam var içine 1 adet konteyner koymak istiyorum beton döktürmeyeceğim. Yani zemine sabitlenmeyecek bunun sonrasında cezai işlemle karşılaşma gibi bir durum olur mu ? Teşekkürler

 7. Sema Gürbüz 10 ay önce

  Merhaba Suat Bey İzmir Bornova Yakaköyden 500 metre kadar yer almak istiyorum yer imarsız bağ bahçe olarak geçiyor tapusu mevcut üzerine bir yapı yapmak gibi bir derdim yok yatırım olarak değerlendirmek amacındayım bu bana ilerde bir sıkıntı oluştururmu imar gelme durumunda yerimin ne kadarı bana kalır veya gelmezse tapulu olan yerime belediye kafasına göre istimlak yapabilirmi yaparsa bana oranın değerini ödermi cevaplarsanız çok sevinirim

 8. İsmail Basmacı 1 sene önce

  İyi akşamlar.
  Kayyum yönetiminde olan 1200 m2 tarla ile aynı parselde 2500 m2 tarlam var 2025 de kayyumun 10 yıllık yönetim süresi doluyor (gaip kişinin tarlasına kayyum atanmış) 10 yıllık süresi dolunca milli emlaktan kayyumun yönettiği tarlayı ihaleye çıkmadan doğrudan satışla alabilir miyim. Teşekkürler

  • Satın alabilmeniz için;
   1) Tapuda aynı parselde hissedar olmanız,
   2) Söz konusu parselin uygulama imar planı dışında olması,
   Gerekir. Bu şartlar var ise 4706 sayılı Kanun’un 4/C maddesine göre doğrudan satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.