1. Ana Sayfa
 2. Gayrimenkul Makaleleri

Köylerde Kaçak Yapı Cezası – 2021


Köyde Ruhsatsız Yapı Yapılabilir mi?

İmar Kanunu’nun 27. maddesi, belirli şartların varlığı halinde köylerde ruhsat alınmadan  yapı yapılabileceğini (yani köylerde ruhsatsız olarak yapı yapılabileceğini) düzenlemektedir. Fakat bu şekilde ruhsat alınmadan yapı yapmanın belirli şartları vardır. Bu konu hakkında şu yazımıza bakabilirsiniz: Köylerde Ruhsatsız Yapı Yapmanın Şartları. Bu şartlara uyulmaması, kaçak yapıya ceza uygulanmasını gerektirir.

Ayrıca 6360 sayılı Kanun nedeniyle büyükşehir belediyesi sınırının il sınırı olması nedeniyle mahalleye dönüşen ve nüfusu 5.000’in altında kalan yerlerde bazı koşulların varlığı halinde ruhsat alınmadan (ruhsatsız) yapı yapılabilmektedir. Bu konu hakkında şu yazımıza bakabilirsiniz: Mahalle Olan Köylerde Ev Yapmak Ruhsat Gerektirir Mi?

Köylerde Kaçak Yapı Cezası

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 42. maddesinin 1. fıkrasına göre, bu maddede belirtilen ve imar mevzuatına aykırılık teşkil eden fiil ve hallerin tespit edildiği tarihten itibaren on iş günü içinde ilgili idare encümenince sorumlular hakkında, üstlenilen her bir sorumluluk için ayrı ayrı olarak bu maddede belirtilen idari müeyyideler uygulanır.

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 42. maddesinde imar para cezaları 4 ayrı fıkrada düzenlenmiştir. 42. maddesinin 2. fıkrasında ruhsat alınmaksızın yapı yapmak ve ruhsata, ruhsat eki etüt ve projelere ve imar mevzuatına aykırı olarak yapı yapmak; 5. fıkrasında, Kanun’un 27 nci maddesine göre belirlenmiş köy yerleşik alanı ve civarı sınırları içinde köyün nüfusuna kayıtlı olan ve köyde sürekli oturanlar tarafından, valilik onayı alınmadan ve muhtarlığa bildirim yapılmadan konut ve zatî maksatlı tarım ve hayvancılık yapısı inşa edilmesi, Fiillerine uygulanacak imar para cezaları belirlenmiştir.

Köylerde, ruhsatsız yapı yapılması durumunda uygulanacak cezalarla ile ilgili İmar Kanunu’nda iki farklı ceza öngörülmüştür.

Köyde İzinsiz Ev Yapmanın Cezası

İlk olarak 42. maddenin 5. fıkrasına göre, Kanun’un 27. maddesine göre belirlenmiş köy yerleşik alanı ve civarı sınırları içinde köyün nüfusuna kayıtlı olan ve köyde sürekli oturanlar tarafından, projeleri fen, sanat ve sağlık şartlarına uygun olmasına rağmen valilik onayı alınmadan ve muhtarlığa bildirim yapılmadan konut ve zatî maksatlı tarım ve hayvancılık yapısı inşa edilmesi halinde yapı sahibine bin Türk Lirası (2021 yılı için 1.091,00 TL) idari para cezası verilir. Bu eylemler, 42. maddenin 5. fıkrasına göre cezalandırılır.

Bu yapılardaki diğer aykırılıklar ve ruhsata tabi tarım ve hayvancılık maksatlı yapılardaki aykırılıklar için verilecek olan idari para cezası, bin Türk Lirasından az olmamak üzere, ikinci fıkraya göre hesaplanan toplam ceza miktarı uygulanır.

Fakat, bu yapılardaki diğer aykırılıklar ve ruhsata tabi tarım ve hayvancılık maksatlı yapılardaki aykırılıklar için verilecek olan idari para cezası, bin Türk Lirasından az olmamak üzere, ikinci fıkraya göre hesaplanan toplam ceza miktarı uygulanır. Yani 42. maddenin 5. fıkrasına göre cezalandırılacak fiiller dışında kalanlar, 42. maddenin 2. fıkrasına göre cezalandırılır.

Köyde Ruhsatsız Yapı Cezası, Köyde Kaçak Yapı Cezası

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 42. maddesinin 2. fıkrasına göre, Kanun’un 27. maddesi kapsamında ruhsat alınmadan yapılabilen yapılardan (şu yazıdaki yapılar: Köylerde Ruhsatsız Yapı Yapmanın Şartları) aynı maddede belirtilen koşullar sağlanmadan yapı yapılması durumunda imar para cezası uygulanır.

Buradaki fiil köylerde, 27. maddede belirtilen koşullar (yapılacak yapının yöresel doku ve mimari özelliklere, fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun olması ve yapının konut ve hayvancılık amaçlı olarak veya köyde oturanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılmış olması) sağlanmadan yapı yapılmasıdır. Projeleri fen, sanat ve sağlık şartlarına uygun olmasına rağmen valilik onayı alınmadan ve muhtarlığa bildirim yapılmadan yapı yapılması durumunda izinsiz ev yapma kapsamında ceza verilmesi gerekir.

Köylerde Kaçak Yapı Ceza Miktarı

Köylerde 27. maddede belirtilen koşullar sağlanmadan yapı yapılması durumunda, aykırılığın büyüklüğüne göre, bin Türk lirasından az olmamak üzere, aşağıdaki şekilde hesaplanan idari para cezası uygulanmasını gerektirir.

İmar Kanunu’nun 42. maddesinin 2. fıkrasında, imar para cezalarının hesaplanması açısından ikili bir sistem belirlenmiştir. Öncelikle aykırılığa konu alan, bu alanlar için belirlenen ve güncellenen ceza miktarı ile çarpılacak, gerekiyorsa bu alanlar için 42. maddenin 2. fıkrasının (c) bendindeki aykırılıklar uygulanacak; sonrasında idari para cezası verilmesini gerektiren aykırılığa konu alan ile bu alanın bulunduğu arsa veya arazinin emlak vergisine esas asgari metrekare birim değerinin çarpımı ile bulunan bedel kadar idari para cezası ayrıca uygulanarak toplam ceza miktarı belirlenecektir. Cezanın nasıl hesaplanması gerektiği konusunda şu yazımıza bakabilirsiniz: 2021 Yılında Uygulanacak İmar Para Cezaları ve Bunların Hesaplanma Şekli

Köylerde Kaçak Ahır Cezası

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 27. maddesine göre; belediye ve mücavir alanlar dışında köylerin köy yerleşik alanlarında, civarında ve mezralarda yapılacak konut, entegre tesis niteliğinde olmayan ve imar planı gerektirmeyen tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köyde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, köy fırını, köy kahvesi, köy lokantası, tanıtım ve teşhir büfeleri ve köy halkı tarafından kurulan ve işletilen kooperatiflerin işletme binası gibi yapılar için yapı ruhsatı aranmaz.

Ancak bunların etüt ve projelerin valilik onayını müteakip muhtarlığa bildirimi ve bu yapıların yöresel doku ve mimari özelliklere, fen, sanat ve sağlık kurallarına uygun olması zorunludur. 

Yani, bunlar için valilik onayı alındıktan sonra muhtara bildirimde bulunulması durumunda imar para cezası verilmeyecektir.

Köylerde Kaçak Yapı Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Köylerde kaçak yapı nedeniyle para cezası kesilirse ve bu para cezasına itiraz etmek ya da dava açmak isterseniz şu yazımızda gerekli bilgileri bulabilirsiniz: İmar Para Cezaları Rehberi – 2021

Yorum Yap

Yorumlar (50)

 1. Sırrı erdeyen 6 gün önce

  Tarla vasfındaki müstakil tapulu yere su basman katı olmadan 2017 yılında 54 m2 ahşap ev yapmıştım. İmar barışından faydalandım. Şimde tarım arazisine yahılamız diye ceza yazıyorlar. Ne yapabilirim ?

 2. Biz 500 m2 hobi bahçemize 21 m2 konteyner koyacağız bir platform yapıp üstüne koyarsak ceza almaz mıyız? Bir de acaba subasman yapıp üstüne koysak acaba aşağı yukarı ne kadar ceza gelir? 5-10 olacaksa mesela göze alabiliriz. 35 m2 subasman yapılacak

 3. Hocam 2016 yılında hisseli tarlamıza ev yaptırdım.Fakat tarım müdürlüğünde ev yapılması durumunda elekt.verilmesi konusunda yardım edilmesi ile ilgili yazı aldık.Elekt.bağlandı ve İmar barışınadanda yararlandım.Yeni köy yerleşim alanı güncellendi ve bizim köy yerleşim alanı dışında kalmış.Tarım Md.cezai işlem uygulayacak mış .Evi köy yerleşim alanı dışına ve tarım arazisine yaptığımız için birde 2004 tarinden sonra yapıldığı için bu konuda beni aydınlatırmısınız saygılar

 4. Süleyman 2 ay önce

  Suat bey köye 150 metre uzaklıkta tarlanın ucu ben üst tarafa ahır yapmayı düşünüyorum ahırı yapacağım yerde köye 800 metre uzaklıkta ruhsat vermiyorlar köye yakın olduğu için bnm nasıl bir yol izlemem gerekiyor köy imarsız ruhsatsız felan yapsam cezası ne olur veya yıkılma durumu olur mu veya su alabilir miyim ruhsatsız işlem yaptığım zaman

 5. Ademvaksu 2 ay önce

  Mrb suat bey hisseli tapulu olan 1000m2 tarla yerim var bursa da konteyner koymakbistiyorum nasıl bir yol izlemem gerek

 6. Giresunda dededen kalma köy yerinde hisseli tapu arazimiz var.babam rahmetli oldu.amcam bizden ve kendi hariç diğer 3 kardeşten izin almadan ev yapıyor.bunu nasıl durdururuz.yerlerin tapusunu üzerimize almak için ne yapmalıyız.bir yol gösterirseniz memnun oluruz

  • Bir avukata danışarak meni müdahale ve kal davası açmanız gerekir. Yerlerin tapusunu üzerinize almak için ya miras paylaşımı yapacaksınız ya da ortaklığın giderilmesi davası açmanız gerek.

 7. Gürkan 3 ay önce

  İyi akşamlar Suat bey 05452593759 bana bı geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim sizin bilginize ihtiyacı mız var

 8. Merhaba suat bey bir konuda bilginize ihtiyacım var, büyükşehir kapsamında mahalle olan köyde 2 dönüme yakın zeytinligim var yaklaşık %60 ı imarlı arazimin 60 metre yola cephesi var yol dsı nin resmi yol degil parsel olarak gorunuyormus buraya 50 m2 ev yaptim elekrik su alamiyorum belediye yol resmi olmadigindan izin vermiyor ne yapabilirim?

 9. Merhaba hocam , büyükşehir yasasıyla köyden malleye dönüşen yerde 5 dönümlük arazi üzerine 2015 yılında yapımına başladığım evi bitirdim ama hiçbir belge almadım . Hangi yolları izleyebilirim sonraki süreçte?

 10. Hayrettin 3 ay önce

  Merhabalar SUAT hocam bizim köy büyükşehir yasası ile mahalleye dönüşmüş imar barış affı yapdim yapı kayıt belge iptal edildi sebep 2017 sonra yaptım için belediye 15.600 TL ceza kesti ödeme yapmadım beni mahkemeye verdi mahkeme 12.500 TL ceza verdi ödedim ama belediye cezasını ödemedim ödemedim elektrik abonesi olamıyorum belediyeden daha önce kapı numarası aldım su abonesi var evde oturuyorum ama elektrik abonesi olmayınca biraz uzakta amcaoğlu dan seyyar kablo ile elektrik aldım hocam elektrik abonesi nasıl olabilirim yardımcı olurmusunuz

 11. Mehmet feyzi özkayıkçı 3 ay önce

  Merhaba mahalle kapsamına giren imar barışından yapı kayıt belgesi aldığım evim oturulacak durumda olmadığı için yeniden yıkıp yaptım kaçak olarak zira belediye ruhsat veremeyeceğini söylediği için oturuma geçtikten bir süre sonra tatil tutanağı akabinde idari para cezası süreci başladı Sorum elektriği suyu doğalgazı olan bu evim cezaya rağmen yıkılması söz konusu olabilirmi Teşekkür Ederim

  • Merhabalar, İmar Kanunu’nun 32. maddesi kapsamında para cezası uygulanan yapılara aynı Kanun’un 42. maddesine göre yıkım kararı da verilebilir. Muhtemelen verilecektir de..

   • Merhaba büyük şehirde kırsal mahalleye dönüşen bir köyde su basmanı ruhsatlı elektrik ve su aboneliği şantiye olan bir arsa satın aldım.Üstüne kaçak ev yaptım.Yıkım kararı gelirmi ve ceza ne kadar gelir

 12. Nesimi Zengin 3 ay önce

  Tekirdağ ın Çorlu ilçesine bağlı Yenice Köyünde babadan kalma hazine arsada evimiz vardı. Eski ev yıkıldığı için yerine bahçeye bakmak için konteyner koydum. 2019 da Yapıdenetim belgesi aldım. 11.02.2022 tarihinse yapıdenetim kağıdımın iptal olduğu ve kaçak yapı yaptığımı söyleyerek ceza kağıdını verdiler. Bu zamana kadar 3 yıldan beri evin vergisini de ödedim. Şimdi ben ne yapmalıyım. Yardımcı olur musun?

 13. Hocam benim bursa nilüfer çatalağıl mahallesi 210mt yola cephesi 5850 metrekare fakat 2450 metrekaresi yolda kalan yerime ben herhangi bir yapı depo ev benzeri yapılar bana yardımcı olursanız sevinirim Selamlar

  • Hocam benim bursa nilüfer çatalağıl mahallesi 210mt yola cephesi 5850 metrekare fakat 2450 metrekaresi yolda kalan yerime ben herhangi bir yapı depo ev benzeri yapılar bana yardımcı olursanız sevinirim Selamlar

 14. Merhaba bir köye imar yokken ev yaptık para cezası geldi ödüyoruz fakat 3 yıl hapis kararı çıktı ne yapmalıyım bı çok insan var yapan onlara böyle bı ceza bile gelmemiş.

 15. Davut ALTINDAĞ 4 ay önce

  Sayın Suat bey, Bolu Merkezli Gayrimenkul firmasıyız. Gayrimenkul satışlarımızın %90 nını köy yerleşik bölgelerinde mevcut arsa, tarla ve bahçe satışları. Müşterilerimizin çoğu satın almak istedikleri gayrimenkul cinsleri olan arsa, tarla, ve bahçelere ev yapılıp yapılmadığı konusunda. Bu konuda bize kısa ve öz bir yazı cevap vermenizi rica eder iyi calışmalar dilerim.

 16. Merhabalar hocam bizim köy büyükşehir yasası ile mahalleye dönüşmüş 10 hanelik küçük bir mahalle dir. Dedelerimiz den kalma enaz 100 yıllık arazimiz 1980 de kadastro nun köye girmesiyle 31 dönümlük arazimiz mezarlık parseli olarak aile büyüklerimiz den habersiz mezarlık alanı şeklinde tescil edilmiştir.bahse konu arazimiz 31 dönümlük topografik olarak dere yatağına yakın sulak çayır ve mahalle yerleşkesi içine kadar girmiş çok uzun yıllardır ekip bictigimiz ve üzerinde yapı ( ahır) yaptığımız bir alan . Gerçek mezarlık alanı 10 hanelik nüfusa yetecek şekilde yirmi yıldır çitle çevrili olup bu parsel içinde yer almakta ve yaklaşık olarak 8 dönümlük çitle çevrili gerçek mezarlık yeridir. Parselin mülkiyeti Erzurum büyükşehir belediyesi adına tescili dir. 2019 yılında kadastro güncelleme çalışmaları tekrar mahaleye girdi bizim yaptığımız ölçümler dikkate alınmadı. Tekrardan o alanı mezarlık olarak parsellediler. Söz konusu bu parselin içinde ahir basmaligimiz bulunmaktadır. Ayrıca arazi olarak ekip bicmekteyiz. Bu parsele bitişik tescil harici bir yerimiz olup istenildiği takdirde mezarlık alanı üzerine ekleme yapılarak kullanım alanımızı ve yapımızı kurtarma şansımız var mı? Mezarlık parseline birleşik tescil harici alan mezarlık alanı için hem daha uygun hemde mahalle yerleşkesi içinde değil . Hocam eğer detaylı bilgi isterseniz welat.brn1993@outlook.com adresinden bilgi verebilirim saygılar

 17. Osman durna 5 ay önce

  4 dönüm bir bağ yerim var içinde kuyu vuruldu meyve agaçı dikmeyi düşünüyorum şuan ev yapımına izin verilmiyor anladım konteynir koymak istiyorum ama alt tarafına beton değilde tekerlek vb herhangi bir destek koyarak konteynir yerleştirsem bunun içinde belediyeden vb izin almama gerek var mı cevaplarsanız teşekkür ederim

 18. GOKHAN A. 6 ay önce

  merhaba, bir köyde hisseli tapu üzerinde varislerden izin almadan ve herhangi bir resmi başvuru yapılmadan 2 adet mutfak yapıldı. il özel idareden 1.333 Tl gibi bir para cezası geldi. fakat ilgili kararda yıkımla ilgili bir ibare bulunmuyor. yıkım kararı alınmış olsaydı bu kararda yer alır mıydı ? yıkım için ayrıca bir süreç mi işlemektedir ? para cezasını ödememiz durumunda oturuma devam edip elektrik su gibi abonelikler yapılabilir mi ?

  • Yıkım kararı ayrıca alınması gerekir. Yani ayrıca bir yıkım kararı alınması gerekir. Para cezasını ödemeniz, abonelik yaptırma hakkı vermez.

  • Bayram zungur 5 ay önce

   dedemden kalan 1970 yılında yapılan betonarme yapıya kaynanam 2007 de 1 oda banyo tuvalet kaçak olarak ekleme yapılmış ve 1 sene önce 2020 de varislerin paylarını verip evi üzerimize aldık şimdi 2021 aralık ayında 15 yıl sonra bana komşunun şikayeti üzerine yıkım kararı çıktı ben ne yapabilirim saygılar

 19. Şükran Çimyapan 6 ay önce

  740 m2 tarla görünen bir köydeki arsama konteyner koyarsam ceza yermiyim

 20. Merhaba imarsız bir yerde 456 M2 bir yerim var meyve ağaçları dikilecek yazlık kışlık meyve ve sebze mı karşılamak istiyorum bunun için konteyner katmak ne yapmam gerekiyor

 21. Onur Şen 7 ay önce

  Benim zaten bir evim var sadece Evim eski ve yıkılmaya hazır Dokunsan yıkılacak bir durumda o yüzden ben de onu yıkıp yenisini yapmak istiyorum ve yan tarafta ve yan tarafta ev olduğu için korkuyorum ceza gelmesinden ne yapmalıyım her iki tarafta ev var ama evimin arkasında tarla var oraya yapsam evimin önü boş kalmış olur hem iki ev arasındada olmaz burda bir sorun olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.