1. Anasayfa
  2. Gayrimenkul Makaleleri

İmar Barışı Hazine Arazileri Satışında Önemli Değişiklikler


İmar Barışında Hazine Arazilerine Başvuru Süresi Uzatıldı

15/04/2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7394 Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile imar barışında Hazine arazilerine başvuru süresi, 31/12/2022 tarihine kadar uzatıldı. İmar barışı başvurusunun süresi, 31.12.2019 da bitmişti.  Fakat başvurunun incelenmesi ve bu belgelerin getirilmesi açısından herhangi bir süre bulunmuyor.  

Bu sayede imar barışına başvurarak yapı kayıt belgesi alan fakat Hazine arazilerinin satışı için başvuru süresini kaçıran kişilere yeni bir başvuru yapma hakkı tanındı. Yapılan düzenlemeye göre imar barışında Hazine arazilerinin satışı için son başvuru süresi 31/12/2022 olarak belirlendi. Yapı kayıt belgesi alınan Hazine arazileri satışı için şu yazımıza bakabilirsiniz: Yapı Kayıt Belgesi Alınan Hazine Arazisi Satışı -2022

İmar Barışı Hazine Arazileri Satışında Peşin Ödeme İndirimi

Yapılan önemli değişikliklerden bir tanesi de imar barışı hazine arazileri satışında peşin ödeme indirimi getirilmesidir. Buna göre satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi hâlinde yüzde yirmi, en az yarısının ödenmesi hâlinde yüzde on indirim uygulanır. Yani satış bedelinin tamamı peşin ödenir ise yüzde 20 indirim yapılacaktır.

İmar Barışı Hazine Arazileri Satışında Taksitle Ödeme

Bir diğer düzenleme ise Hazine arazileri satışında taksitle ödemedir. Bu düzenleme göre taksitli satışlarda satış bedelinin en az yüzde onu peşin ödenir, kalan bedel ise beş yıla kadar taksitlendirilir. Taksit tutarlarına kanunî faiz oranının yarısı uygulanır.

Aslında bu hüküm yeni bir hüküm değildir. 396 sayılı Milli Emlak Genel Tebliğinde yer alan fakat kanunda yer almayan “Satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilir. Taksitli satışlarda satış bedelinin en az yüzde onu peşin ödenir, kalanı ise beş yıla kadar taksitlendirilir ve EK-2’de yer alan “Taksitli Satış Sözleşmesi” düzenlenerek sözleşmenin bir örneği hak sahibine verilir. Taksit tutarlarına ödeme tarihine kadar kanuni faiz oranının yarısı uygulanır.” hükmü kanun metnine dahil edilmiştir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:  Taşınmaz Mülkiyetinin Kısıtlamaları

İmar barışında Hazine arazilerinin satışı konusunda bilgi almak için şu yazımıza bakınız: Yapı Kayıt Belgesi Alınan Hazine Arazisi Satışı

Başvuru konusunda bilgi almak için şu yazıyı; İmar Barışında Hazine Arazisi Satışı Başvurusu, başvuru dilekçesi için de şu yazıyı İmar Barışında Hazine Taşınmazı Satışı Başvuru Dilekçesi okuyabilirsiniz.

Imar Barisi Hazine Arazilerine Basvuru Suresi Uzatildi
İmar Barışı Hazine Arazilerine Başvuru Süresi Uzatıldı