1. Ana Sayfa
  2. Gayrimenkul Makaleleri
  3. Yapı Kayıt Belgesi Alındıktan Sonra Tadilat, Tamirat Yapılabilir mi?

Yapı Kayıt Belgesi Alındıktan Sonra Tadilat, Tamirat Yapılabilir mi?


Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Tamirat ve Tadilat Sağlar mı?

3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. maddesinin (3) üncü fıkrasında Yapı Kayıt Belgesinin yapının kullanım amacına yönelik olarak düzenlendiği belirtilmekte olup, bu bağlamda 31/12/2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar/aykırılıklar için Yapı Kayıt Belgesi alınması halinde, Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıya ve yapı malikine, -yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olmak üzere- bazı haklar tanınmıştır. İşte bu avantajlardan yararlanmak üzere alınan belgelere yapı kayıt belgesi denilmektedir. Bu avantajlar konusunda şu yazımıza bakabilirsiniz: Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Yapı Kayıt Belgesi Avantajları Nelerdir?

Yapı Kayıt belgesi yapıyı ruhsat ve eklerine uygun hale getirmemekte, sadece imar mevzuatına aykırılıklarına rağmen yapının mevcut haliyle kullanılmasına müsaade edilmesi neticesini doğurmaktadır. Yani yapı kayıt belgesi alınan bina veya yapı, mevcut haliyle kullanılabilmektedir.

Yapı Kayıt Belgesi Alındıktan Sonra Tadilat Yapılabilir Mi?

31/12/2017 tarihinden önce tamamlanmış yapılar ile ilgili olarak Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esasların 6 ncı maddesinin (7) nci fıkrasında “Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarda ruhsat alınmaksızın yapılabilecek basit onarım ve tadilatlar yapılabilir.” hükmü yer almaktadır. Bu hüküm, yapı kayıt belgesi alınmış yapılarda inşaat ve/veya tadilat yapılmasını, yapılacak işlemin niteliğine göre sınıflandırmaktadır. Bu yapılarda “ruhsat alınmaksızın yapılabilecek basit onarım ve tadilatlar yapılabilir”; bunları aşan tamirat ve tadilat için inşaat ruhsat alınması gerekir.

Yapı Kayıt Belgesi Alınan Yerlerde Tadilat Ruhsatı Gerektirmeyen Tadilat

Bu hüküm kapsamında, inşaat halinde olmayan, yani bitmiş kullanılmakta olan bir yapı için Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra, yapıda ruhsat alınmaksızın basit onarım ve tadilatlar yapılabilecektir.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin, (1) inci fıkrasının, (i) bendinde, “Basit tamir ve tadil: Yapılarda esaslı tadilat kapsamında olmayan, taşıyıcı sistemi, bağımsız bölümün dış cephesini, ıslak hacimlerin yerini ve sayısını değiştirmeyen; derz, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk dere, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak, çatı onarımı ve kiremit aktarılması gibi her türlü tamir ve tadil işlemlerini ifade eder.” şeklinde tanımlanmış olup, halihazırda kullanılmakta olan bir yapı için Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra bu çerçevede tadilat yapılabilecektir.

Yani yapı kayıt belgesi alınmış binalarda, tıpkı diğer binalarda olduğu gibi, ruhsatsız şekilde basit tamirat ve tadilat yapılabilir. Ruhsat alınmasını gerektirmeyen basit tamirat ve tadilatlar hakkında detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsiniz: Ruhsat Alınması Gerektirmeyen Basit Tamirat ve Tadilat Nedir?

Yapı Kayıt Belgesi Alınan Yerlerde Tadilat Ruhsatı Alınması Gereken Durumlar

Yani, Yapı Kayıt Belgesi alınan yapılarda, basit tadilat sınırını aşacak nitelikte inşai faaliyette (taşıyıcı sisteme müdahale edilmesi, ilave kat yapılması, çatı katının yükseltilmesi vb.) bulunulamayacaktır. Yani yapı kayıt belgesi alınan binalarda ve yapılarda esaslı tamirat ve tadilat yapılabilmesi için inşaat ruhsatı alınması gerekir.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 58. maddesine göre mevcut yapının esaslı tamir ve tadili, yürürlükteki mevzuat hükümlerine aykırı olmaması şartı ile imar planı, bu Yönetmelik hükümleri ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak yapılabilir. Ancak, ilave esaslı tamir ve tadil yapılabilmesi için ruhsat alınması zorunludur. Yapı ruhsatı alınmış olan yeni inşaat, ilave ve esaslı tadillerde, sonradan değişiklik yapılması istendiğinde mimari projenin yeniden tanzim edilmesi gereklidir. Bu değişiklik yapının statik ve tesisat esaslarında da değişiklik yapılmasını gerektirdiği takdirde istenen belgelerde de gerekli değişiklik yapılır. Yapı ruhsatına da bu projelerin tarihleri ve müelliflerin bilgileri yazılır.

Yapı Kayıt Belgesi Alınan Yerlerde Esaslı Tamirat ve Tadilat Yapılmışsa

31/12/2017 tarihinden önce yapılan yapılar/aykırılıklar için Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra, “basit onarım ve tadilat” sınırını aşacak şekilde bir uygulama yapılmış ise, 31/12/2017 tarihinden önceki aykırılıklar için alınmış olan Yapı Kayıt Belgesi güncellenmediği sürece geçerliliğini koruyacaktır.

Zira imar barışı kapsamında 31/12/2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılmış olan yapılar/aykırılıklar için alınmış olan Yapı Kayıt Belgesi, imar mevzuatına aykırı olmasına rağmen yapının bu tarihten önceki “mevcut hali” ile kullanılması neticesini doğurmaktadır.

Ancak, böyle bir durumda yani yapıda “basit onarım ve tadilat” sınırını aşacak şekilde tadilat yapılması halinde 3194 sayılı Kanun‘un 32. ve 42. maddelerine göre işlem yapılmak üzere ilgili belediyesine bildirimde bulunulması uygun olacaktır.

Diğer taraftan, yapıda “basit onarım ve tadilat” sınırını aşacak şekilde tadilat yapılarak Yapı Kayıt Belgesinin, yapının son haline göre güncellenmesi durumunda ise belge geçerliliğini yitirecek olup, böyle bir durumda söz konusu imalatlar ortadan kaldırılmazsa bu belgenin iptal edilmesi gerekmektedir.

Yapı Kayıt Belgesi Alındıktan Sonra Tadilat, Tamirat Yapılabilir mi?
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (17)

  1. YAKUP ÖRNEK 5 ay önce

    Kat irtifakı binada oturmaktayım.cati katında oturan bir kat maliki imar barışından faydalanarak kat mülkiyetine geçmiştir. Bundan dolayi Belediyedeki yetkiliye kat mulkiyetine ne zaman geceriz diye soru sorduğumuzda artık bu binanın kat mülkiyetine geçmesinin mümkün olmadığını söylemiştir.bu binada imar barisi başvurusu alan birisi olduğu için kat mülkiyetine geçiş artık olmaz dedi.bu ne derece doğrudur?ne yapabiliriz?

  2. Mrb mustakil evimin camlarini buyutmek istiyorum.bunun icin izin almalimiyim buyuk tadilatami girer

  3. Dış cephe duvar şeklinde o duvar yıkılıp cam yapılabilir mi ? Bu basit tadilata girer mi?

  4. Gül hanım 8 ay önce

    Dükkanın bodrumuna inen merdivenler dışarıdan yapılmış ama biz dükkanın içinden bodruma merdiven açmak istiyoruz.bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz.aşağı yukarı ne kadar bir masrafla karşılaşırız

  5. Nuri Celik 9 ay önce

    Kendime ait ticari binam var deprem yasalarina gore insaati yapildi bodrum ve zemin katti bitmisti ustunede imar planinda 2 kat daha cikilabilir.
    soru1. Talilat parajesiz cati yapabilirmiyim.
    soru2. Eger insatima devam edersem yani 2 kat daha cikarsam tadilat proje masraflarimda imar barisindan yararladigim mevcut iki kat in tadilat masraflarindan (Yapi denetim haric) muhaf olurmuyum yani sadece yapilacak ust kattaki tadilat projesindemi masraflarinimi karsilayacagim
    tesekkur ederim Nuri saygilar.

  6. Kazım Demirel 10 ay önce

    1988 yılında İznik gölü kenarında ki zeytinliğimize bağ evi yaptık. O tarihten bu yana atıl durumdaydı 2017 imar affından yararlanıp yapı kayıt belgemizi aldık. Şimdi evimizi tadilat yapmak istiyoruz. Tavanı ahşap üstü eternit çatı olduğundan defalarca hırsız girip içinde ki eşyalarımızı rahatlıkla aldı şimdi beton tavan yapmak ve 100 metre kare olarak almış olduğumuz belge ile ilave yapmak istiyoruz. Bununla ilgili bir izin almamız veya sonrasında sorun yaşama durumumuz olabilirmi.

  7. Fatih Kanlı 10 ay önce

    Evimiz 1 kat. Bu 1 kat için yapı kayıt belgesi aldık. Şimdi 1 kat daha eklemek istiyoruz. Bunu nasıl yapabiliriz.
    Bunun hiç mi yolu yok.

  8. Merhaba, site 50 bloktan oluşuyor, herkes yapı kayıt belgesini aldı, kat mülkiyetimiz olmadığı İçin. Sadece bizim blok yapı kayıt belgesine baş vurmadık, çünkü blok da kaçak yok. Hatta mimari projede olan , iki balkon var,yapılmamış. Bu balkonlar binanın yan ve arkasında, yapılırsa ön görünümü bozmayacak şekilde.Şimdi ben bu balkonları, belediyeden izin almadan mimari projeye uygun yapabilirim mi??? Sonuçta mimari proje de ruhsatı verilmiş,10 senelik bir site. Ben dairemi mimari projeye uygun yaptırmak istiyorum,blok 4 daireden oluşmakta. Alt katlar uygun yapılmış, üst katlarda balkon eksikliği var. Dış cephenin görüntüsünü bozmamak İçin sanırım üst kattaki tüm malikler yaptırması gerek. Eğer belediyeden yeniden izin almam gerekiyorsa, projede bu balkonlar olduğu İçin onay vermek zorunda doğru muyum??? Sanırım kayıt belgesi alan komşular değişiklik yaptıramaz??? Şimdiden teşekkürler

  9. H Gülay 11 ay önce

    Yapi kayıt belgesi sonrası zeminkat terasimin üstündeki ahşap pergoleyi betonarme yaptım.cevre ve şehir il mud tarafından.hem zemin kat terasimin hemde balkonun yıkılması yazisi geldi.imar kirliliğinden de dava açıldı.60 gün içinde yıkmakzsan YK belgenin iptal edileceği bildirildi.mahkeme keşif ve bilirkişi raporunda sadece balkon yapıldığını kabul etmekle birlikte dava süreci bitmeden cev sen bana mahkemeye ve özel id.yaziyi gecti 60 gün süre verdi Yapi K.belg.yikilmazsa iptal olunacak dendi.suan ne yapmam lazım.zeminkat teras ev ile birlikte yapılmış 1 m yüksek.ben evime uçarak mi gireceğim bilemiyorum.idareye anlattım haklısınız demelerine rağmen aynı şekilde yıkım kararı geldi.ne yapmam lazım Tesk ederim.

  10. Merhabalar yapı kayıt belgesi bir başkasına nasıl devrediliyor bir de başka mirasçı varsa kardeş akraba devirdi etkiler mi

  11. merhaba büyük tadilat için belediye ye bildirmeli yoksa yapı kayıt belgesi ni düzenleme güncelleme işlemimi yapmalıyım

  12. Merhaba
    Yani yukarıdaki yazıdan mevcut yapı da yeni yer kazanmadan sadece basit onarımlar yapılabileceğini anlıyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.